Ahoj, připravujeme stránku vojáků, kteří sloužili u VÚ 6174 Mariánské Lázně. Hamerníky. Pracoviště DYLEŇ. Rota nezapomenutelného mjr. "Borůvky" Koudely a jeho výkonného praporčíka nprap. Marka (popřípadě jejich předchůdců a následnovníků). Kdo máte nějaké články, fota a dokumenty, prosím o jejich zaslání na jinde uvedenou E-MAILovou adresu. Zdraví všechny ppor.v záloze Novotný Jindřich (nyní již nevoják :-()

PS:uniforma, ve které jsem vyfocen,patří tehdejšímu "nepříteli" Bundeswehru :-)

https://www.youtube.com/watch?v=dpKhE4QuMNw

Z Dyleně  od starších spolubojovníků (video)
https://www.youtube.com/watch?v=dpKhE4QuMNw

Nejnovější fotky od kamaráda Pince a Kvasničky. Odkaz na fotoalba PS roty

www.planstichodove.cz/fotoalbum/pohranicni-straz/1.-pohranicni-prapor-dolni-zandov/to-co-zbylo-z-roty-dylen.html

Nejnovější fotky od Milana

Záznamy: 1 - 11 ze 11

Dyleň 13.7.2013

Nová fota :-)

Záznamy: 11 - 12 ze 12
<< 1 | 2

Některá videa  na internetu...

My jsme měli do PEVNÉ HRÁZE SOCIALISMU tedy hodně daleko !!!!

 

Záběry kolegy Pavla Jaroše 2001

Sestavuji aktuální kalendář ...

Měření dostupnosti z webu webber.cz

Novinky...

 

 

 

Dyleň

 Přetištěno z WikipediE
Dyleň

Dyleň
Základní informace
Vrchol 939 m n. m.
Pohoří Český les / Dyleňský les / Dyleňská hornatina / Dyleňsko-čupřinský hřbet
Světadíl Evropa
Státy Česko Česko
Dyleň
Green pog.svg
Dyleň

Dyleň (německy Tillenberg) je hora v Českém lese a v okresu Cheb ležící asi 15 kilometrů západním směrem od Mariánských Lázní. Jeho vrchol leží v nadmořské výšce 939 metrů a je vzdálen asi 500 metrů od státní hranice České republiky se Spolkovou republikou Německo, přesněji s Bavorskem.

Obsah

Věž na vrcholu

Vrchol, ležící mezi hranicí se SRN a železnou oponou jejíž linie je dodnes patrná asi kilometr směrem do vnitrozemí, měl strategický význam v době studené války. Vzhledem k tomu, že se jedná o výrazný vrch s dalekým rozhledem do Bavorska, byla na něm postavena obytná budova pro vojenskou posádku, pozorovací věž a odposlouchávací věž. Probíhal zde monitoring rádiového provozu téměř v celém Bavorsku. Podobná věž sloužící ke stejným účelům naopak amerických výzvědných služeb stojí dodnes v Německu na hoře Schneeberg.

Odposlouchávací stanice ztratila svůj význam po sametové revoluci. V devadesátých letech 20. století bylo její vybavení demontováno, věž byla zrekonstruována a v současnosti slouží jako retranslační věž, vysílač televizních a rozhlasových programů. V pásmu VKV odtud vysílá Český rozhlas (ČRo1, 97,6 MHz a ČRo Karlovy Vary, 100,8 MHz) a chebské soukromé Rádio Egrensis (92,5 MHz). Díky výhodné poloze vysílače lze programy zachytit v dalekém okolí nejen v Česku, ale i v Horní Falci a Horních Frankách. Rádio Egrensis tak lze díky vyššímu výkonu vysílače poslouchat například ve vyšších polohách i v okolí Regensburgu.

Vrcholová věž, stejně jako okolní objekty, jsou dosud obehnané původním oplocením z ostnatého drátu a v současnosti jsou pro veřejnost nepřístupné.

Střed Evropy

Mapa s vyznačeným středem Evropy pod Dylení

Podle místní tradice Dyleň roku 1805 prohlásil Napoleon Bonaparte za zeměpisný střed Evropy.[1] To dodnes připomíná kamenný sloup s nápisem, jenž však leží od vrcholu asi kilometr jihozápadním směrem a o více než sto metrů níže.

Ohlasy v literatuře

Dyleň inspirovala německého básníka Ernsta Freimuta (vlastním jménem Johanna Sommerta) k sepsání epické básně Der Tillenberg: Ein Sagenschatz aus dem Egerlande (Dyleň: poklad pohádek z Poohří) která byla poprvé vydána roku 1904 .[2]

https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=dylen

Různé odkazy:

 

ODESLAT SMS ZDARMA
https://www.tvml.cz/2012/08/30/investicni-akce-mesta/