Ahoj, tak se mi podařilo smazat část diskuse...to jsem tedy borec.... Kdo může, napište mi to znova, prosím :-(

6174 poté 7495 a pak 9181 a to v letech podzim 1984-86. Začátek v Litoměřicích jako němčinář, pak ale zjistili,že děda byl za války v RAF a šup do kuchyně. Pak Klenčí pod Čerchovem a poslední rok Mariánky. S klukama co jezdili na Dyleň jsem byl na rotě,ale bohužel jsem z kasína nevytáhl paty. Byl jsem už stále kuchař. Občas jsem načerno makal v hospodě na dlouhé ploché dráze v Mariánkách. Zdravím tedy spolubojovníky! Jdu hledat společné fotky z Klenčí i z Hamerníků.... Standa Dušátko z Liberce
 
 
Dobrý den ,
a když už jsem poslal ten snímek, měl bych taky něco k tomu napsat, že jak je známo, nějaký čas vojáci čsla byli na horním patře roty PS, kuchyň byla jen jedna pro obě dvě " vojska " jak kdosi označoval, ta kuchyň spadala pod " správu " čsla, tzn, že důstojníci čsla ,kteří měli službu v kuchyní dohlíželi na výdej stravy a hlavně na stolování ...tzn. bylo vyžadování používání příborů......odevšech vojáků bez rozdílu ....jasně že se to týkalo " základu".......většina lidí z čsla nás nechala být protože se do nás nemotala, až ,až na jednoho páprdu podplukovníka Hrdličku.......ten se nám tam snažil dělat " dusno"...my jsme většinou používaly " bagr" a to se mu silně nelíbilo...mohu říci, že náš velitel roty ho taky neměl moc v lásce........pro to dusno, který tam vytvářel..........no a proto, když přijel pan Hrdlička z Mariánek se skříňovkou jako velitel vozu na Alexu - na tom snímku křižovatka -  a ať jemu či komukoliv z vojáků chyběla propustka..mazal zpět do Mariánek pro propustku..........byl-li velitel vozu " známá tvář" a zaručil se za toho člověka co neměl propustku......pouštělo se bez problémů..........při normálním bezproblémovém režimu..tzn. že nikdo nedělal dusno a nebo nebyla nějaká průserová akce, že jim někdo zdrhnul z Mariánek.....za pívem......
zdraví Martin

Jinak se divím,že zatím nikdo s přispěvovatelů neposlal foto ze stanoviště " Alexa".( nebo ,že by mi to uteklo ?)....pod Dylení,z hlavní přístupové cesty, kde se právě tam konaly důkladné kontroly  příslušníků  ČSLA ,kteří směřovali na věž Dyleň z Mariánských Lázní, je pravda,že když svého času vojáci ČSLA byli ubytovaní na pohraniční rotě PS, tak se kontrolovali jen na Dyleňské rotě PS  a to jen počet vojáků co jede do služby na věž, ten počet byl hlášen z roty na stanoviště Dyleňák a kontrola dokladů byla " vyloženě " namátková, ale povinná -od hlídky PS. A i dnes se dá nafotit toto místo byť je svým způsobem k nepoznání.

A na poslední chilku...jsem připojil foto z 27.3.2012 z  bývalého stanoviště Alexa ...v pozadí je zelená směrovka na Dyleň, ne této křižovatce na snímku se prováděly důkladné kontroly.
 
Datum 08.07.2012
Vložil Ján Oravec
Titulek I já tady sloužil.

I já tady sloužil, i když jsem byl, jak se říká, na druhé straně barikády: Byl jsem důstojník, lampasák, guma, pryž (nebo jak chcete). Nic to ale nemění na tom, že jsem tam byl stejně jak "záklaďáci" proti vlastní vůli. Prostě jsem tam byl navelen.
Byl jsem v Mariánkách v tom dynamickém období, kdy se vše změnilo. Změnilo se to ze stavu "Do Mariánek se posílá za odměnu" do stavu "Do Mariánek se posílá za trest".
Byl jsem tehdy poručík, tedy por. Ján Oravec, čerstvý absolvent Vojenské akademie (VAAZ Brno). Byl jsem zástupcem velitele roty (tedy zástupcem mjr. Koudely - zvaného Borůvka) pro průzkum a mé pracoviště bylo na Dyleni. Já ale netoužil být operačním důstojníkem, pisatelem zpráv a hlášení o tom co, kdo, kde ...A už vůbec jsem nechtěl nikomu velet, někoho buzerovat. A ještě k tomu na západní hranici. Já nechtěl na západ, já chtěl na východ: na Slovensko - k rodině.
Mne bavila technika, chtěl jsem do nějakého výzkumáku, ale... Jaksi se mne nikdo neptal, spíš naopak: "chceš na východ, tak půjdeš na nejzašší západ".
Paradoxně tři lidé (voj. Jan Křesina, npor. Zdeněk Síla, por. Kovács) nepřímo, nechtěně způsobili, že já se na východ a to dokonce do vojenského výzkumáku dostal. Nebýt jich, tak jsem neměl žádnou šanci se dostat do Výzkumného ústavu 060 Liptovský Mikuláš.
Ale o tom bych raději někdy jindy.
Dnes bych rád vzdal hold člověku, jenž už 31 let není mezi námi: panu Jaroslavu Krejčímu. Major Jaroslav Krejčí byl formálně mým podřízeným, ale já se snažil, abych vůči němu z pozice nadřízeného nikdy nevystupoval. On mne naučil, co a jak na Dyleni, jak co dělat a nemět průsery. On znal všechny vůkol. A myslím, že byl i fér vůči vojákům.
Byl sice o dost starší než já, ale přesto byl mlád. Mnohem mladší než my "pamětníci" teď. Až jednou, na Vánoce 1980 mi se smíchem sdělil, že má "drobný" problém: že se nemůže vysr... Pak zůstal na marodce a když jsem jej byl navštívit doma, tak se zářícíma očima mi řekl, že to vypadá, že už nikdy nepůjde do práce a že si až do smrti bude "chrochnit" doma. Tenkrát jsem mu moc záviděl. Leč netušil jsem, že namám co. Pak jsem byl s chřipkou u vojenského lékaře a poptal jsem se na pana Krejčího. Ten mi napovídal nesrozumitelné věci, které jsem si nechal mé manželce - zdravotní sestře "dešifrovat". Zkrácený výsledek: je to s ním špatné, moc špatné. Na otázku, jak moc špatné, mi odpověděla, že tak špatné, že brzo umře. Nevěřil jsem jí.
V dubnu (1981) jsem byl kvůli přínosním dutinám ve vojenské nemocnici v Plzni. Najednou mne oslovil zubožený vyhublý člověk s otázkou: "Ty mne neznáš, Jano?" Já jej opravdu nespoznal, přesto, že jsme téměř dva roky seděli v jedné kanceláři naproti sobě. Do té doby jsem opravdu nespoznal tu děsivou sílu rakoviny tlustého střeva (paradoxně si pan Krejčí dělal kávu z minerálky, s odůvodněním, že je to zdravé). V mžiku jsem si vzpomenul na slova mé manželky a začal jí bezmezně věřit.
A pak přišel 9. květen 1981. Tehdy to byl státní svátek, den volna. Najednou pod okny bytovky v Klimentově běží Szado (Saďour), jenž byl ten den dozorčím (v Hamrníkách) a oznamuje nám zdrcující zprávu: Krejčí umřel.
Major Jaroslav Krejčí umřel přesně v den svých 44-tých narozenin. Jaká zlomyslná hříčka osudu.
Od té doby si vždy (rok co rok) 9. května vzpomenu na pana Jaroslava Krejčího. Letos to bylo už 31 let.
-------------------------------------
Příště zkusím vzpomenou něco veselšího. Např. kdo a proč dal Koudelovi jméno Borůvka, i když "proč" to vědí asi všichni. Že Jarda Netušil - Muž, byl předtím ne Muž ale Mužík. Kdo a proč to změnil? Že vždy v zimě si vojáci se "Sněhurkou" (vojenský sněžný transportér) dělali noční terénní vyjížďky k Plané u M.L. Ne že by to přede mnou tajili, oni se mi tím přímo chlubili. Protože věděli, že já je nebonznu.Jo a na závěr pozdravuju bývalého por. Kovácse za to, že mi nechtěně
pomohl dostat se tam, kam jsem chtěl.


Více zde: https://vu6174marianskelazne.webnode.cz/kniha-navstev/

 

Datum 01.04.2012
Vložil Honza PLZEŇ
Titulek hledám kohokoliv kdo sloužil v Litoměřicích v létech 1980-1982

Vím že už nás moc nebude,ale doufámže se někdo najde.Stále se věnuji amatérskému vysílání pod značkou OK1DBI.

Datum 02.04.2012
Vložil Jindra
Titulek Re: hledám kohokoliv kdo sloužil v Litoměřicích v létech 1980-1982

Ahoj, jestli máš nějaké fotky, pošli to, prosím. jistě tam tou dobou byl i Vašek Procházka, co píše příspěvek o něco níže....

Datum 01.04.2012
Vložil Barry
Titulek Martinovi

Omlouvám se,za neoprávněné vložení snímku, k jehož zveřejnění jsme neměli oprávnění. Dostal jsem zprávu následujícího znění:

Jméno: martin

E-mail: martin.colt@klikni.cz

Předmět: kontrola propustek - Dyleňák

Text:
Žádám o stažení fota z vašeho webu jejíž název je v "předmětu" , já jsem majitelem tohoto snímku a dal jsem tento snímek v užívání na Vojensko, souhlas odemne nemáte a ani nevím kdo se chlubí mojí prací.

Datum 10.02.2012
Vložil Jaromír Hrubý
Titulek Taky jsem tu sloužil

Náhodou jsem se dostal k těmto stánkám. Sloužil jsem u 6174 jako absík od podzimu 1978 do podzimu 1979 pod kap. ( později mjr. ) Koudelou a nprap. Markem co by velitel čety. Vybavily se mi vzupomínky na toto realtivně v pohodě prožité období kdy po 15 hodině už nebyla na rotě skorto ani noha a v baráku tvrdli jedině ti, kterým došly peníze. Taky vzpomínám i na docela krutou zimu, která začala ze silvestra na Nový rok a kdy nebylo čím topit. Takže na to období vzpomínám celkem v dobrém. Dokonce jsem byl před asi 18 lety ( před vstupem do NATO) na dvoutýdenním cvičení, když přestěhovali 6174 z Litoměřic do Opavy a kdy jsem se dožadoval u velicího operačního důstojníka jasné definice, kdo je vlastně náš nepřítel. Paradoxní bylo, že jsem nedostal odpověď, protože to nikdo nevěděl. Akurát jsme se shodli, že potenciální nepřítel jsou Rakušáci, Poláci, Maďaři a těsně po rozdělení republiky i Slováci. Takže čo bolo to bolo.... Vybavila se mi ještě některá jména spolusloužicích Hyžík, Hovorka, Šedivák

Datum 04.03.2012
Vložil Jindra
Titulek Re: Taky jsem tu sloužil

Jméno Hrubý mi něco říká, ale třeba je to jen shoda jmen. Jestli jsi nezačínal v Litoměřicích?

Datum 09.03.2012
Vložil Hrubý
Titulek Re: Re: Taky jsem tu sloužil

V Litoměřicích jsem byl jen měsíc. Jinak jsem celý zbytek strávil v Mariánkách. Další absík byl Nevoral nebo Polák ( chudák měl na starosti auta). Taky vzpomínám, žé jsme párkrát pomájhali Babkovi opravovat v Mariánkách barák. Jakou jsi měl jindro přezdívku ?

Datum 22.03.2012
Vložil Jindra
Titulek Re: Re: Re: Taky jsem tu sloužil

Ahoj, třeba bych si vzpoměl podle fotky. Hrubý byl takový ne moc veliký, ale elegantní kluk s vybranou mluvou. Jestli si vzpomeneš, pošli mi na mejla něco. najdeš ho na konatktech. PS: když se tak zpětně podívám, byla to docela zajímavá doba. I když jasně, nesvobodná. Ale zase až za takovou "svobodu", co nám servírují nyní,bych cinkat klíčema nešel a snad jí ani nebránil..

Datum 23.03.2012
Vložil Jarda Hrubý
Titulek Re: Re: Re: Re: Taky jsem tu sloužil

Ahoj Jindro, tak nevím jestli se trochu nepleteš, protož evybranou mluvu jsem asi nikdy neměl. Bohužel nemám asi žádnou fotku, takže musím někde dom apohledat jestli náhodou... Pokud jsme sloužiloi spolu, tak jsem Ti dával propustky do pásma.

Datum 24.03.2012
Vložil Jindra
Titulek Taky jsem tu sloužil

je možné, že se mýlím :) S těma propustkama by to mohlo sedět.


Více zde: https://vu6174marianskelazne.webnode.cz/kniha-navstev/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma:

Datum 26.07.2009
Vložil Milan Sklenář
Titulek Nazdar spolubojovníci.

Tyto stránky jsou perfektní a nemají chybu - Krásné vzpomínky na vojnu 1980 - 1982
a krajinu kam se rád vracím, no prostě NOSTALGIE.....

Datum 10.05.2009
Vložil Pavel Jaroš
Titulek Co sem mám napsat?

No, zdravim a zkusím tyhle stránky zpopularizovat... Bude to těžký, bo i když jsem se snažil, moc lidí jsem nesehnal. A to jsem to dělal v r. 2001.

Datum 10.05.2009
Vložil Pavel Jaroš
Titulek Re: Co sem mám napsat?

Jen si neodpustím poznámku, že se mi tyhle stránky moc líbí!

Datum 13.05.2009
Vložil Jindra
Titulek Re: Co sem mám napsat?

Samozřejmě by to chtělo dát těm stránkám nějaký řád a smysl, ale to v případě, zda o ně bude zájem...

Datum 16.04.2009
Vložil Jindrta
Titulek Ahoj kamarádi !

Zdravím všechny z VÚ 6174 !

Datum 29.01.2011
Vložil oto Monský
Titulek Re: Ahoj kamarádi !

Ahoj, také všechny zdravím, byl jsem tam od října 1979 6 měsíců na PŠ v Litoměřicích pak na Dyleni. Pěkné vzpomínky, kde jsou ty časy ?

Datum 30.01.2011
Vložil Jindra
Titulek Re: Re: Ahoj kamarádi !

Ahoj Oto, jsem rád, že jsi se ozval...


Více zde: https://vu6174marianskelazne.webnode.cz/kniha-navstev/discussioncbm_752566/40/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma:

Diskusní téma: Kniha návštěv

Chyby

Jindra 25.07.2012
Snad to už bude v pořádku...

Re: Chyby

26.12.2014

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Přidat nový příspěvek